Ez egy igazi „hagyma” téma, hiszen rengeteg nézőpontból lehet róla írni (és rajzolni is). Első körben kicsit a pszichológiai oldaláról szeretnék írni a kérdésnek. A cél, hogy nézzünk szembe a dologgal, szembesüljünk az okokkal! Jövök még majd megoldási javaslatokkal is, de az már egy újabb rétege lesz a LinkedIn hagymánknak.
Különböző társas szerepek és elvárások
A LinkedInen az emberek úgy érzik, hogy minden megnyilvánulásuk a szakmai hitelességüket befolyásolja. Ez egyfajta „munkahelyi megfelelési kényszert” hoz létre, ahol az emberek félnek attól, hogy mások ítélkeznek a posztjaik felett. Ráadásul nem is teljesen alaptalanul, hiszen lássuk be, az ismerőseink között is egészen biztosan van olyan kolléga, aki előszeretettel elemezgeti mások bejegyzéseit egy kávészünetben..
A szakmai közeg miatt felerősödő önbizalomhiány (imposztor-szindróma)
A LinkedIn-en gyakran találkozunk kiemelkedő szakemberekkel, akik látványos sikereikről posztolnak (más kérdés, hogy mennyire valós a kép – de ez ismét egy újabb hagymaréteg lesz). Ez azt az érzetet keltheti, hogy nekünk is „tökéletesnek” kell lennünk. Sokan úgy érzik, hogy ha nem tudnak valami kiemelkedőt mondani, akkor inkább nem mondanak semmit. Félnek attól, hogy egy posztjukra kevesen reagálnak akkor az „kínos” lesz. Én is emlékszem, amikor először akartam posztolni hányszor átírtam, mire végül rányomtam a Post gombra… és persze utólag teljesen felesleges volt a túlgondolás.
Addig is, nagyon kíváncsi vagyok, hogy kihagytam-e valamit az okok közül – kérlek meséld el a Te tapasztalataidat erről a visszatartó láthatatlan kötélről! Neked mi okozta a legfőbb bizonytalanságot a LinkedIn jelenléted első aktív időszakában?
Egyébként, ha már itt tartunk, én sem vagyok túl aktív LinkedIn-en, és nem is szeretnék megmondó ember lenni. A tapasztalataimat az ügyfeleim fiókjainál, aktivitásánál látom – az én inaktivitásom oka pedig ugyanaz, amiért a suszter cipője is lyukas. 🙂